План-конспект
уроку літератури рідного краю 5 клас
Тема: Альона Войтова-Ружицька. Життя і
творчість.
Мета: ознайомити учнів із життєвим і
творчим шляхом Альони Войто-
вої-Ружицької за допомогою
досліджень; розвивати вміння
робити аналіз твору,
систематизувати матеріал; розвивати
пам'ять, увагу, логічне
мислення; виховувати любов і повагу до
поетеси і її творчості.
Обладнання: портрет поетеси, збірки
її творів, анкета, дидактичний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
«Ланцюг довіри»
- Для ефективнішої праці ми маємо більше довіряти один одному, бачити те,
що є у нас спільного. Знайдіть і назвіть щось спільне із сусідом, утворюючи
своєрідний ланцюг.
(Парти стоять у формі півкруга).
ІІ. Повідомлення теми і мети
уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
1.
Слово вчителя.
Альону
Войтову-Ружицьку добре знають не лише в селі Верхівці, а й у всьому Барському
районі. Знають і люблять за її прості, але проникливі, щирі вірші, які не
залишають байдужим нікого.
Народилася
Альона 16 жовтня 1971 року в селі Пилипах Барського району в родині Василя
Степановича та Марії Станіславівни Ружицьких. Школу закінчила в селі Верхівці.
Тут вона живе нині разом з чоловіком Григорієм Войтовим і дочкою Оксаною.
Багатьом
сільським дітям Альона Василівна прищепила любов до малювання, в’язання, а
надто – до книги. Бо хоч і закінчила з відзнакою Михайловецьке СПТУ №36,
бухгалтером не стала. Її ніжній душі, яка змалку захопилася поезією, було
незатишно у царстві дебетів-кредитів
бланків суворої звітності. За покликом серця працювала в дитячих садках
у Верхівці, Підлісному, Володіївцях. У вільний час мережила зошити поетичними
рядочками…
Коли вірші
почали переповнювати душу, Альона вирішила поділитися ними з людьми. Так
побачила світ її перша книжечка – «Живи, радій, цей світ люби". А згодом
ще три – «Споришеві стежки», «Рожева мрія», «Поки музика грає…»
Кожна людина є унікальною,
неповторною. Скільки людей – стільки й світів. І пізнати людину повністю майже
неможливо, бо немає людей суто позитивних чи, навпаки, негативних. Від природи
люди наділені величезним потенціалом, який одні реалізують, а інші ні. Одні
намагаються вдосконалити себе, світ навколо себе, а інші пливуть за течією. Але
що б не являла собою людина, вона залишається найбільшою цінністю в
суспільстві.
Сьогодні на уроці ми спробуємо
з’ясувати якою людиною є наша поетеса Альона Войтова-Ружицька. Чи можна дати
характеристику авторові, читаючи його твори?
Але перед тим, як ми будемо
знайомитися з її творами і аналізувати їх, давайте послухаємо, що говорить про
них сама поетеса.
Мої вірші
Є вірші веселі й сумні,
Є жартівливі і повчальні.
Не знаю, які творіння мої,
Та хотілося, щоб були гарні.
Недоступні всім матерії високі.
Знання тут не завадили б глибокі.
Прочитавши, можна вірш не зрозуміти,
А біля моїх не треба туманіти.
Хтось скаже: занадто прості –
Ні історії в них, ні науки.
А я думаю, важливі й такі –
Про радість, про сльози, про муки.
Бо кожен із нас у житті
Бачив все те своїми очима.
Такі ж не написані, щирі вірші,
Носить кожен із вас за плечима.
Читаєш мій вірш, а бачиш себе –
Сусіда, чи брата, чи друга.
Все рідне у них, все земне,
І змін природних цілая смуга.
Так, лірика легка в читанні
Для люду простого, між нами,
Звичайні вірші, не кажу – талановиті.
Про це, шановні, вам судити.
ІІІ. Основна частина уроку.
Учні отримали випереджувальне завдання. Потрібно було, читаючи вірші Альони
Войтової-Ружицької, дослідити, які вона має людські чесноти. Чи є така, яка
записана на квітці?
1.Ознайомлення із планом роботи на уроці
Об’єкт пізнання
|
Життя і творчість поетеси Альони Войтової-Ружицької
|
Проблема
|
Людські чесноти поетеси через призму її творчості
|
Способи розв’язання
|
Вивчення біографії.
Презентація досліджень «Вінок слави»
Гра «Знайди художній засіб»
Відгуки про творчість поетеси
|
Результати досліджень
|
Бесіда
Сенкан
Рефлексійна анкета
Самооцінювання
|
2.Презентація досліджень «Вінок слави».
(Учень бере свою квіточку і
виходить до дошки.
Читає виразно вірш. Визначає тему
та ідею твору.
Він старається довести, що
поетеса має саме таку з людських чеснот,
яка записана на квітці. Якщо
дитина справляється з завданням, то
має право вплести свою квітку у
вінок.)
2.Відгуки про творчість Альони Войтової-Ружицької.
Тамара Шаварська писала: « Поезії Альони
Войтової-Ружицької теплі і щирі, про природу рідного краю, про те, що хвилює
людину, чим вона живе, вони щемно беруть за душу і підносять її солов’їною
піснею високо в небо. Трепетні, ніжні, хвилюючі вірші заставляють читача
уважніше подивитися довкіл, оцінити красу подільського села, кожної берізки і
кожної стеблинки. Громадянська лірика не залишає нікого байдужим до долі рідної
землі, нашої неповторної України, вчить любити її всім серцем і всією душею,
любити село, людей, які там живуть і працюють, закликає до громадянської
активності»
Антоніна Сторожук так відгукнулася про ці твори:
«Вірші Альони Войтової-Ружицької – надзвичайні! Прості і водночас багаті
змістом! Легко запам’ятовуються, несуть позитивну енергетику».
2. Гра «Знайди художній засіб»
1. Пливуть роки, немов за вітром хвилі.
2. Життя у нас – наче цвіт:
Красиве, миле, як весна,
Але так швидко відцвіта.
3. Вихилясом біжить річка – срібная вода,
Лядовою зветься та наша ріка.
Береги стобарвні вербами вросли
І здавна окрасою Лядови були.
4. Щедре і красиве ріднеє село
В білосніжних вишнях щиро пролягло.
Із усіх куточків липою духмянить
І грибами влітку всіх до лісу манить.
5.За руки невтомні, робочі,
За вічно недоспані ночі,
За ніжну, привітну ласку.
Приїжджаймо до них хоч на Пасху.
6.Чуєш, нене, серце шепоче:
«Люблю, люблю, люблю…»
7. Інколи соромлюсь своїх рук,
Порепаних і чорних, як земля.
Мені це додає душевних мук,
Ще й сонце воду випило з лиця.
8.Квіти втішають очі.
Ніжні, барвисті, красиві,
Мов небо зоряної ночі,
Різні, яскраві, манливі.
9.А влітку люблю я ромашку
Велику, просту, лісову.
У свято купую гвоздику,
Я теж її дуже люблю.
10.Стояла берізка
В задумі, в журбі.
Тонесеньке гілля
Купала в воді.
11.У квітучім саду
Зупинилась на мить,
П’ю очима красу.
В серці радість дзвенить.
12.В білім цвіті вбрана
Наша матінка-земля,
Наче ніжна наречена
У чеканні жениха.
13.Запишалась красуня-весна
Своїм ніжним цвітом,
Зеленоока й чарівна,
Ходить вона світом.
14.Верещать, сміються дітлахи,
Підлітають аж до гілля, мов птахи.
Пострибали зайці в поле,
Там капуста, наче море.
ІV.Підсумок уроку.
1.Бесіда.
-
Чого вчать вірші Альони Войтової-Ружицької?
-
Що ви візьмете для
себе з уроку? Чи змінилося щось у ваших поглядах на життя?
2.Складання сенкану.
- Альона Войтова-Ружицька
- Щира, любляча.
- Пише, творить,розповідає.
- Любить Батьківщину та родину.
- Поетеса.
3.Рефлексійна анкета.
А)На уроці я працював активно/пасивно
Б)Своєю роботою на уроці я задоволений/не задоволений
В)Урок мені видався коротким/довгим
Г)Під час уроку не
стомився/стомився
Д)Мій настрій став
кращим/погіршився
Е)Матеріал уроку був зрозумілим/не
зрозумілим
цікавим/нудним
4. Самооцінювання.
V.Домашнє завдання.
1. Написати відгук на твір,який
найбільше сподобався.(Кращим
учням).
2. Скласти питання до теми «Життя і
творчість Альони Войтової-
Ружицької».(Слабшим учням).
3.
Намалювати малюнок до будь-якого твору(за бажанням).
|